Pelerinajele - prilej de reînprospătare cu "aer duhovnicesc"

Viața parohiei Iulie 25, 2014

Între cele mai frumoase momente pe care un preot le poate împărtăşi cu credincioşii săi cu siguranţă că se regăsesc şi pelerinajele.

La începutul lunii iulie ne-a învrednicit Bunul Dumnezeu să  ne „împărtăşim” de alese clipe duhovniceşti, în locuri cu o mare încărcătură spirituală. Dorinţa celor 18 pelerini a fost de a ajunge la mormântul părintelui Arsenie Boca şi la peştera Sf. Ioan de la Prislop. Până acolo ne-am închinat în frumoasele mănăstiri Bistriţa şi Pângăraţi, am străbătut uimitoarele „chei” ale Bicazului şi am vizitat Cetatea Sighişoarei. A doua zi am poposit la Mănăstirea Recea unde „o mână de maici” au făcut aici un adevărat colţ de rai, am trecut pe la Alba Iulia şi apoi ne-am recules la mormântul părintelui Arsenie Boca, după care ne-am îndreptat spre Mănăstirea Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus. Aici am săvârşit Sfănta Liturghie a treia zi dimineaţă după care am mers la Mănăstirea Şinca Veche şi după ce am trecut pe la Castelul Peleş ne-am îndreptat către casă, nădăjduim, cu mult folos duhovnicesc.

Fie ca bunul Dumnezeu să împlnească tuturor cererile cele de folos !