Credincioşii parohiei noastre au întâmpinat noul an în biserică

Viața parohiei Ianuarie 3, 2013

Ne-a învrednicit Bunul Dumnezeu, pe unii dintre noi, să ducem la bun sfârşit binecuvântatul an 2012, cu ostenelile, reuşitele şi nereuşitele sale, cu bucuriile şi întristările sale, astfel încât, aşa cum obişnuim încă din anul 2003, ne-am întâlnit în sfânta biserică pentru a mulţumi Lui Dumnezeu pentru toate câte am primit în anul ce s-a scurs şi pentru a ne ruga să Se Milostivească către noi în anul în care am păşit, cu sănătate, cu întărire a  credinţei, cu purtare de grijă de sufletele noastre.

Ne bucurăm că de la an la an, tot mai mulţi credincioşi, singuri sau cu familiile lor, vârstnici şi tineri, avuţi sau nevoiaşi, au dat un alt înţeles "trecerii" punţii dintre ani, dând posibilitatea tuturor după săvârşirea slujbei, de a nu fi singuri sau uitaţi.

Am fost onoraţi anul acesta de participarea la rugăciune a părintelui Lăcătuş Aurel de la parohia Alexeni şi a părintelui Geantău Ionuţ Alin de la parohia Poiana Mănăstirii; Dumnezeu să le înmulţească roadele pastoraţiei.

Fie ca Dumnezeu să binecuvinteze tuturor curgerea anului 2013 si aşa cum zice o veche urare:

Să vă fie casa, casă;
Să vă fie masa, masă;
Tot cu mesele întinse
Şi făcliile aprinse.
Şi la anul să trăiţi,
Să vă găsim înfloriţi,
Ca merii,
Ca perii,
În mijlocul verii,
Ca toamna cea bogată

De roade îmbelşugată.

La mulţi şi binecuvântaţi ani !