"Hristos se naşte slăviţi-L, Hristos în ceruri întâmpinaţi-L, Hristos pe pământ înălţaţi-vă"

Viața parohiei Decembrie 25, 2012

Sărbătoarea Sfântă a Naşterii Domnului, vestită cu atâta bucurie de copii în ajun prin colinde, i-a adunat astăzi la rugăciune atât pe cei mari, cât mai cu seamă pe cei mici. Sfânta Liturghie a fost săvârşită în biserica parohială gătită în haine de sărbătoare, de părintele paroh, împreună cu părintele Geantău Ionuţ Alin, de la Parohia Poiana Mănăstirii, care a dat citire cuvântului de învăţătură al Înaltpreasfinţitului Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei la sfârşitul sfintei liturghii. Au urmat apoi, un program de colinde, cântece de stea şi obiceiur tradiţionale, susţinut de un număr de 50 de copii din parohie coordonaţi de părintele paroh, după care Moş Crăciun a împărţit daruri la peste 130 de copii şi 18 bătrâni singuri.

Nădăjduim ca în aceste sfinte zile de sărbătoare tot creştinul să aibă pace şi linişte în casă, bucurie sfântă şi bucate pe masă, căldură în suflet şi sănătate, familia întreagă şi pe Hristos aproape.

Sfinte sărbători binecuvântate !