Harul preoţiei pentru un fiu al satului Ţibana

Viața parohiei Decembrie 4, 2012

Duminică 02 decembrie 2012, în Duminica a XXXI-a după Rusalii, la Catedrala mitropolitană din Iaşi în cadrul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinţitul Mitropolit Teofan a hirotonit preot pe un fiu al satului Ţibana, pe tânărul diacon Geantău Ionuţ Alin, pe seama parohiei Poiana Mănăstirii, comuna Ţibana, Protopopiatul Iaşi III.

La Sfânta Liturghie alături de IPS Teofan, a participat un numeros sobor de preoţi şi diaconi, martori ai hirotoniei întru preot a diaconului Geantău Ionuţ Alin, care cu emoţie a rostit mărturisirea că va păstra dreapta credinţă, îşi va da toată silinţa pentru buna chivernisire a bisericii şi va purta de grijă de sufletele credincioşilor, care se vor cere din mâna lui.

Fie ca Bunul Dumnezeu să păstreze viu în el fiorul primei liturghii şi să-i dăruiască înţelepciune spre a călăuzi pe credincioşi pe calea mântuirii.