Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil, ocrotitori ai credincioşilor din Ţibana

Viața parohiei Noiembrie 10, 2012

Soborul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil este prăznuit în fiecare an pe 8 noiembrie şi împreună cu ei toate netrupeştele puteri. Din învăţăturile bisericii aflăm că sfinţii îngeri sunt cei care ne însoţesc pe tot parcursul vieţii mijlocind pentru noi şi vor fi martori la dreapta judecată atunci când vom păşi în lumea de dincolo. Cugetând la acestea probabil, credincioşii din satul Ţibana în vechime, au ales ca ocrotitori ai "cimitirului vechi" pe Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil, astfel încât cu foarte mult timp înainte de înfiinţarea Parohiei Ţibana, cei mutaţi la Domnul, erau pomeniţi în această zi de 8 noembrie, socotită drept hramul "cimitirului vechi" din Ţibana.

Şi după înţelenitul obicei, şi anul acesta credincioşii din parohie s-au întâlnit la rugăciune, spre ai pomeni pe cei dragi, bunici, părinţi, soţi sau soţii, ori pe copii, prilej cu care a fost sfinţită şi o frumoasă troiţă, care să vegheze "somnul" celor ce se odihnesc în cimitir şi care să-i întărească pe cei îndureraţi, căci Hristos este mereu "Mângâietorul sufletelor noastre" precum şi "învierea şi viaţa şi odihna sufletelor" celor adormiţi.

Mulţumim aşadar celor care au sprijinit această lucrare şi fie ca Bunul Dumnezeu să răsplătească fiecăruia osteneala.